30 листопада 2011 / Соціум

Просто про зміни у пенсійному законодавстві

Просто про зміни у пенсійному законодавстві

1 жовтня 2011 р. набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI (далі — Закон) прийнятий 8 липня 2011 р. Законом вносяться суттєві зміни до існуючої на даний час солідарної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (перший рівень), а також запроваджується другий рівень — накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. На прохання багатьох наших читачів, розповідаємо про основні зміни, передбачені Законом, зокрема про ті, що безпосередньо стосуються залізничників.

У солідарній системі відбулися такі зміни.

Перш за все, це підвищення пенсійного віку.

Тепер право на призначення пенсії за віком настає після досягнення 60 років як у чоловіків, так і у жінок. Підвищення пенсійного віку для жінок здійснюватиметься поступово і за такою схемою:

до досягнення 60 років право на пенсію за віком мають жінки 1961 р. народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років — якщо вони народилися до 30 вересня 1956 р. включно,

55 років 6 місяців – які народилися з

1 жовтня 1956 р. по 31 березня 1957 р.,

56 років — які народилися з 1 квітня 1957 р. по 30 вересня 1957 р.,

56 років 6 місяців — які народилися з

1 жовтня 1957 р. по 31 березня 1958 р.,

57 років — які народилися з 1 квітня 1958 р. по 30 вересня 1958 р.,

57 років 6 місяців — які народилися з

1 жовтня 1958 р. по 31 березня 1959 р.,

58 років — які народилися з 1 квітня 1959 р. по 30 вересня 1959 р.,

58 років 6 місяців — які народилися з

1 жовтня 1959 р. по 31 березня 1960 р.,

59 років — які народилися з 1 квітня 1960 р. по 30 вересня 1960 р.,

59 років 6 місяців — які народилися з

1 жовтня 1960 р. по 31 березня 1961 р.,

60 років — які народилися з 1 квітня 1961 р. по 31 грудня 1961 р.

Жінкам, які народилися у період з 1 жовтня 1956 р. по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії в розмірі 2,5 % за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

У період до 1 січня 2015 р. збережено можливість (за бажанням) виходу на пенсію жінок після досягнення ними 55 років. Таке право матимуть ті жінки, які звільнилися з роботи за наявності страхового стажу не менше 30 років. У цьому випадку розмір їхньої пенсії зменшується на 0,5 % за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Підвищено вік, з якого призначається державна соціальна допомога жінкам, які не мають права на пенсію до 63 років. Це підвищення здійснюватиметься поступово, на шість місяців у рік, впродовж 10 років (раніше така допомога призначалась жінкам із досягненням ними 58-річного віку).

Збільшення пенсійного віку стосуватиметься також і жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким надано право на зменшення пенсійного віку. Тепер таке зменшення застосовується відповідно до схеми підвищення пенсійного віку для жінок залежно від дати народження.

Змінено і порядок відстрочення віку виходу на пенсію.

Відстрочувати вік виходу на пенсію можна навіть на місяць, і для цього не обов’язково звертатися до органів Пенсійного фонду із відповідною заявою. Відстрочення віку виходу на пенсію визначатиметься за фактом звернення за призначенням пенсії.

У разі відстрочення виходу на пенсію впродовж перших п’яти років після досягнення пенсійного віку, розмір пенсії підвищуватиметься на 0,5 % за кожний повний місяць пізнішого виходу на пенсію, а впродовж наступних п’яти років — на 0,75 %.

Відбулось підвищення страхового стажу.

Мінімальний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у солідарній системі збільшено з п’яти до 15 років.

Страховий стаж, необхідний для призначення мінімального розміру пенсії за віком збільшено для жінок — із 20 до 30 років, для чоловіків — із 25 до 35 років.

Збережено право на достроковий вихід на пенсію відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні». Особам, трудовий договір з якими розірвано за ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров’я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо звільнення відбулося за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто за півтора року до досягнення 60-ти років чоловіками і 55-ти років 6 місяців — 60 років (за вищезазначеною схемою) — жінками.

Тепер такі пенсії призначатимуться за наявності 30 років страхового стажу у жінок і 35 років у чоловіків ( раніше було відповідно 20 і 25), у період роботи пенсії не виплачуються.

Зміни зачіпають й заробіток для обчислення пенсії.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 р. Заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 1 липня 2000 р., незалежно від перерв, враховується тільки за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі, коли страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 р. становить менше 60 місяців. Такий порядок для обчислення пенсії діє у період до 01.01.2016 р.

Із 1 січня 2012 р. для обчислення розміру пенсії враховується середня заробітна плата в цілому по Україні на одну застраховану особу, з якої сплачуються страхові внески, за три останні роки ( а не за останній рік).

Збільшено кількість періодів, які можна вилучати під час визначення заробітку, як невигідні. Можна вилучити періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, коли особа отримувала низьку заробітну плату, за умови що ці періоди в сумі становлять не більш як 10 %. Також надається дозвіл додатково виключити періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом до 16 років, за пенсіонером, який за висновками медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, період з 1 липня 2000 р. до 1 січня 2005 р.

Змінено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску на загально­обов’язкове державне соціальне страхування (місячної зарплати), яка враховується під час обчислення пенсії. Вона встановлена на рівні 17 прожиткових мінімумів для праце­здатних осіб (раніше було 15).

Встановлено максимальний розмір пенсії, який дорівнює 10 прожитковим мінімумам для непрацездатних осіб (з 1 жовтня — 7 тис. 840 грн, з 1 грудня 2011 р. — 8 тис. грн). Обмеження пенсії максимальним розміром не поширюється на пенсії, призначені до набрання чинності Законом.

Зберігається право на призначення пенсії у 50 років жінкам, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і за матерями інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Передбачено, що другий рівень пенсійної системи в Україні буде запроваджено «починаючи з року, в якому буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України». За підрахунками Уряду — це 2013 р.

Учасниками накопичувальної системи стануть особи, яким на момент її запровадження виповнилося не більше 35 років. Вони робитимуть відрахування до Накопичувального фонду в розмірі 2 % заробітної плати, з поступовим збільшенням на 1 % кожного року, до досягнення 7 %. Ці внески зараховуються на індивідуальні пенсійні рахунки учасників накопичувальної системи пенсійного страхування із подальшим інвестуванням з метою отримання інвестиційного доходу на користь учасників. Кошти накопичувальної системи пенсійного страхування є власністю учасників, які вони отримують як довічну пенсію або одноразову виплату за умови досягнення пенсійного віку. Неотримана пенсія успадковується відповідно до Цивільного кодексу України.

Закон передбачає, що через два роки після запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи недержавні пенсійні фонди матимуть право брати участь у другому рівні.

На залізничному транспорті України працює чимало осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років. Це особи, які працюють на роботах зі шкідливими важкими умовами праці (за Списками № 1 і 2), а також робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті. Тому їх цікавить питання, чи змінився порядок та умови призначення таких пенсій.

Звертаємо увагу, що з ухваленням Закону збережено умови визначення права на такі види пенсій. Вимоги до стажу і віку для призначення пенсії зазначених категорій залишено.

Так, згідно зі ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки — після досягнення 50 років і стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки — після досягнення 45 років і стажу роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, — за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки — після досягнення 55 років стажу роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки — після досягнення 50 років і стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають:

а) робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, — за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;

чоловіки — після досягнення 55 років і загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі;

жінки — після досягнення 50 років і загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.

Марина Абрамова,
правовий інспектор з труда
Ради профспілки залізничників
та транспортних будівельників України

 

 
Для додавання коментарiв Ви маєте бути зареєстрованi.
реєстрацiя | авторизацiя
 Червень 2017 
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
Яка рубрика в «Магістраль-експрес» Вам подобається найбільше?
Вікно у залізницю (19)
Розмова в купе (14)
Сканворд (8)
Особистість (2)

ZDSim.kiev.ua - Клуб железнодорожников ZDSim.kiev.ua - Клуб железнодорожников Залізничне перехрестя
 
Усі права захищено © 1992—2010 Редакція газети "Магiстраль"
За повного передруку матеріалу посилання на статтю обов'язкове.
За часткового передруку матеріалів сайту посилання на www.magistral-uz.com.ua обов'язкове.
Контакти: Тел./факс: 465-01-90, E-mail:magistral@uz.gov.ua